Tillbaka

FRÅGA

Disken torkar inte?

Nyare diskmaskiner har inget värmeelement för att kontrollera torkningen. Men torkar på ett sådant sätt att värmen från det sista sköljvattnet absorberas i disken och därefter torkar den när vattnet har droppat av.

Om disken inte torkar kan det bero på att det saknas spolglans eller att inställningen av spolglansen inte är tillräckligt hög och att vattnet därför inte rinner av.

I program med låg temperatur värms disken inte upp lika mycket som i program med hög temperatur. Låga temperaturer gör upplevelsen av att disken inte torkar mer iögonfallande.

En disk som består av många plastdelar ger också en våt disk, eftersom plastdelarna inte är bra på att absorbera mycket värme.

Genom att öppna diskmaskinen efter diskningen kan du få ett mycket bättre torkresultat, men du bör vara medveten om att inte bara öppna luckan på glänt, eftersom det innebär att ånga läcker upp under bänkskivan och mot köksskåpen på sidan av diskmaskinen. Luckan bör öppnas minst 15 – 20 cm.

Välkommen till Vanliga frågor och svar – hur kan vi hjälpa dig?

Kan vi hjälpa dig med något annat?

Bruksanvisningar
Hitta din GRAM-bruksanvisning här
Beställ service
Beställ garanti- och servicebesök
Kontakta oss
Kontakta oss om du behöver hjälp